Що таке хостинг?

Хостинг сайту – це виділення апаратних ресурсів на сервері для відображення Вашого сайту в мережі Інтернет. Апаратні ресурси – це місце на жорсткому диску для файлів сайту, необхідні для роботи обчислювальні потужності, а також програмне середовище, бази даних сайту, поштові сервіси та інше.

Як вибрати хостинг?

Хостинг буває платний і безкоштовний. Для непрофесійних сайтів, створення шкільних або студентських проектів можна працювати з безкоштовним хостингом. Однак для комерційних проектів краще вибрати платний хостинг. На безкоштовному хостингу існують суттєві технічні обмеження. На більшості безкоштовних хостингів передбачено обов’язкове розміщення сторонньої реклами на сайті (банерів, посилань тощо), погано позначиться на зовнішньому вигляді вашого сайту, а також на іміджі вашої компанії.

Для серйозного сайту варто замовити платний хостинг, тим більше що можна вибрати відносно недорогий варіант. Купуючи платний хостинг, у нас ви отримуєте стабільну роботу та професійну підтримку для вашого сайту.

На ринку хостинг-послуг користувачам доступні п’ять основних видів хостингу:

 1. віртуальний хостинг (Shared);
 2. віртуальний виділений сервер (VPS-сервер);
 3. виділений фізичний сервер (Dedicated);
 4. хмарний хостинг (Cloud hosting);
 5. colocation (розміщення обладнання клієнта у дата-центрі провайдера).

Перш ніж вибирати між пропозиціями різних провайдерів, потрібно визначитись, який вид хостингу підійде саме вам. Розглянемо їх докладніше.

Віртуальний хостинг (Shared)

Віртуальний хостинг – це сервер, на якому розташовано безліч сайтів. Вони використовують однакове програмне забезпечення та мають рівні можливості. На одному сервері може бути близько тисячі сайтів. Як правило, на такому хостингу мають невеликі веб-ресурси, що не потребують великих потужностей і дискового простору. Завдяки своїй низькій вартості та відсутності необхідності в адмініструванні сервера, віртуальний хостинг – найпоширеніший вибір серед користувачів.

Віртуальні виділені сервери (VPS-сервер)

VPS відрізняється від віртуального хостингу тим, що власник такого сервера може встановлювати та настроювати будь-яке програмне забезпечення. Насправді, управління VPS-сервером не відрізняється від управління фізичним сервером.

Сайту на VPS виділено певні ресурси відповідно до тарифу. Не завжди можливо при використанні Shared-хостингу, де ресурси сервера рівномірно розподіляються між усіма сайтами.

Виділені фізичний сервер (Dedicated)

Користувачеві надається окремий сервер у дата-центрі під самостійне управління з можливістю встановлювати будь-яку операційну систему, змінювати програмне забезпечення під свої потреби. Такий хостинг використовується для масштабних ресурсомістких проектів з високими вимогами і добре підійде для великих інтернет-магазинів з високою відвідуваністю або, наприклад, онлайн-ігор.

Хмарний хостинг (Cloud hosting)

Хмарний хостинг – об’єднана система серверів, на яких розміщуються клієнтські сайти. Таким чином, потужності, що виділяються для клієнта, не обмежуються одним сервером, а розподіляються відразу між декількома серверами. Це забезпечує безперебійну роботу ресурсу незалежно від виходу з експлуатації якогось одного сервера.

Окрім підвищеної продуктивності, хмарний хостинг приваблює клієнтів та інші переваги. По-перше, користувач сплачує лише за ті ресурси, які використав – ціна послуги залежить від обсягів споживання потужностей. По-друге, на хмарному хостингу при зміні навантаження виділені ресурси збільшуються або зменшуються автоматично. Завдяки такому розподілу потужностей клієнту не потрібно розраховувати можливі обсяги споживання ресурсів для вибору тарифу.

Colocation — розміщення обладнання клієнта у дата-центрі провайдера
Colocation буквально перекладається як «співрозміщення», що описує цей вид хостинг-послуг. Ваш сервер розміщується на технологічному майданчику провайдера (дата-центрі), який забезпечує його високошвидкісним інтернет-каналом та піклується про інші необхідні умови утримання.

У порівнянні з іншими видами хостингу Colocation дає своєму власнику найбільшу свободу для втілення ідей, але для роботи з ним потрібні технічні знання. Таким чином, розвиток веб-проекту обмежується лише вашою фантазією та навичками – будь-які необхідні технічні параметри, такі як обсяг дискового простору або нове ПЗ, можна буде додати за необхідності.

Платний та безкоштовний хостинг

Якщо ви тільки запускаєте інтернет-проект і вирішили зупинитися на послузі віртуального хостингу, то перше завдання, з яким зіткнетеся – вибір між платним та безкоштовним хостингом.

Відразу скажу, що другий варіант підходить лише для невеликих сайтів-візиток або домашніх сторінок, які не розраховані на широку аудиторію. Справа в тому, що безкоштовний хостинг не забезпечує низку важливих умов, необхідних для повноцінної роботи сайту. Насамперед це стосується низької стабільності сервера, який через часті збої та вимушені зупинки роботи позбавляє відвідувачів доступу до сайту, а його власника — цих самих відвідувачів.

Безкоштовний хостинг підходить лише невеликим проектам, не розрахованим на широку аудиторію

Крім того, на безкоштовному хостингу часто немає необхідних інструментів: Perl, MySQL, PHP, баз даних, пошти та багато іншого. Також на вашому сайті розміщуватиметься реклама хостинг-провайдера, а доменне ім’я, швидше за все, буде третього рівня (наприклад, example.hostname.com).

До того ж при безкоштовному користуванні послугою вам навряд чи вдасться пред’явити до хостинг-провайдера будь-які вимоги. Тому для середніх та тим більше корпоративних та комерційно орієнтованих сайтів та інших серйозних інтернет-проектів рекомендується підключити платний хостинг. Але як не помилитися при його виборі?

При виборі хостингу зверніть увагу на чотири нюанси:

 • об’єм дискового простору;
 • набір технічних функцій та інструментів;
 • рівень технічної підтримки;
 • співвідношення ціни та якості хостинг-послуги.

Розберемося з ними по порядку.

Об’єм дискового простору
Користувачам, які вперше замовляють хостинг, важко розрахувати обсяг необхідного дискового простору для майбутнього проекту. Зазначу, що у більшості випадків для невеликих сайтів (посадкова сторінка, сайт-візитка тощо) вистачає 30-60 МБ. Якщо надалі планується використання графічних матеріалів та баз даних, то краще взяти дисковий простір від 100 МБ.

Найчастіше вистачить 100 МБ дискового простору

Складніше розрахувати необхідні ресурси для сайту, на якому користувачі можуть розміщувати свій контент, наприклад відео та зображення. У цьому випадку обсяг дискового простору необхідно визначити, виходячи з популярності ресурсу, кількості відвідувань на день і середнього обсягу матеріалів, що розміщуються. При цьому бажано ввести обмеження для завантаження даних окремим користувачем.

Для високонавантажених інтернет-проектів, яким не вистачає ресурсів віртуального хостингу, добрим рішенням стане VIP-хостинг. Але він є не всі провайдери. Його основна перевага — для роботи з ним не потрібні знання з адміністрування VPS-сервера. До того ж, VIP-хостинг багато в чому нагадує віртуальний виділений сервер: персональний дисковий простір, оперативна пам’ять, час виконання скриптів та інше. Це можливо завдяки тому, що на сервері розміщено менше сайтів, наприклад замість тисячі сайтів на одному сервері працюють всього кілька сотень.

Набір технічних функцій та інструментів

Найчастіше на платних тарифах хостингу пропонується можливість підключення баз даних та використання скриптів. Зазначу, що така функціональність потрібна не всім сайтам. Яскраві приклади цього – легкі сайти-візитки та лендинги, створені без використання систем адміністрування.

Нижче наведено основні технічні функції хостингу, на які варто звернути увагу, залежно від ваших потреб:

 • необмежений трафік;
 • підтримка необхідних вам технологій та скриптів, наприклад: PHP, MySQL, phpMyAdmin, Zend Optimizer, Python, PERL, Parser, SSH-доступу. Від підтримки на хостингу роботи скриптів залежить, чи ваш сайт буде функціонувати правильно. Також зверніть увагу на підтримку баз даних MySQL, особливо якщо ви створюєте сайт не на чистому HTML, а на движку типу WordPress;
 • підтримка популярних CMS (WordPress, Joomla, Drupal, 1С-Бітрікс, OpenCart та інших);
 • зручна панель управління: дозволяє через графічний інтерфейс працювати з веб-сервером та розміщеними на ньому сайтами. Найпопулярніші: ISPmanager, Cpanel, Plesk Panel;
  цілодобова технічна підтримка;
 • доступ до сайту по FTP: це потрібно для копіювання, редагування та видалення папок та файлів на сервері;
 • моніторинг сервера (цілодобове спостереження за станом сервера та усунення несправностей);
 • захист серверів від DDoS-атак;
 • перевірка пошти на віруси, спам та рекламу;
 • мінімум 5 поштових акаунтів (POP3 або IMAP), якщо ви плануєте налаштувати поштовий сервер на своїй хостингу;
 • веб-інтерфейс для пошти: необхідний управління поштовим сервером;
 • невеликий період безкоштовного користування для ознайомлення з послугою або миттєве повернення коштів за невикористаний період послуги;
 • резервні копії файлів.

Рівень технічної підтримки

Працездатність ресурсу багато в чому залежить від якості технічної підтримки. Як показує практика, іноді від збоїв нікуди не дітись, і кваліфіковані фахівці хостинг-провайдера допоможуть їх виправити. Тому переконайтеся, що служба підтримки працює цілодобово та щодня.

Співвідношення ціни та якості
Ціна – важливий критерій вибору хостингу. Вибираючи найдешевший хостинг, ви ризикуєте натрапити на неякісне обслуговування та витратити гроші даремно.

Вигідний хостинг відрізняє не низька вартість, а поєднання щодо низької ціни та хорошого обслуговування

Щоб користувачі були впевнені як послуги, багато хостинг-провайдерів дають клієнтам безкоштовний тестовий період у кілька днів або гарантують повернення коштів за невикористаний період. Ось кілька критеріїв, за якими можна визначити рівень сумлінності провайдера:

 • інформація про компанію на сайті;
 • можливість безкоштовного перенесення сайту зі стороннього хостингу;
 • термін роботи компанії на ринку (каже про досвід надання хостинг-послуг);
 • наявність власного дата-центру чи контрактів із провідними дата-центрами у відповідних регіонах;
 • ліцензія на надання послуг.