Від помилки з кодом 500 не застрахований жоден веб-ресурс. Якщо вона виникає, доступ до сайту втрачають усі користувачі. У статті ми розповімо, що робити в такій ситуації та як спробувати виправити її самотужки.

Що означає помилка 500

Помилка 500, або 500 Internal Server Error – це внутрішня серверна проблема, її виникнення обумовлено тим, що від клієнта (браузера, десктопної програми тощо) у бік сервера надходить запит, а сервер не може коректно обробити його.

У результаті з’являється повідомлення виду:

500 Internal Server Error

Для непідготовленого користувача це просто апокаліпсис! Зображення взято в рамку для залякування

Популярна причина виникнення 500 помилки — помилки в синтаксисі файлу.htaccess. Також вона з’являється, якщо на сервері некоректно виконуються скрипти або є проблеми з правами доступу до файлів і папок.

Зверніть увагу, що за 500 помилку (як і інші помилки, що починаються з «п’ятірки») несуть відповідальність або адміністратори сервера, або веб-розробники. І лише у виняткових випадках – користувачі.

Що не допоможе, якщо виникла 500-та помилка

 1. Перезавантаження комп’ютера. У мережевий архітектурі є клієнтом, тобто не він викликає проблему.
 2. Зміна браузера. Навіть якщо раніше Google Chrome завжди допомагав, коли підводив Firefox, цього разу він навряд чи допоможе.
 3. Перевстановлення програмного забезпечення. Це буде мати примарний шанс на успіх, якщо тільки у вас встановлено зовсім старе програмне забезпечення, яким розробники в примусовому порядку закрили доступ в інтернет.
 4. Перезавантаження роутера / перемикання дротів. Це рішення для несправності мережі загалом — і то не завжди.

Як діяти, якщо помилка 500 з’явилася на чужому сайті

 1. Чекати. Якщо ви не є адміністратором ресурсу, то не зможете подивитися та змінити файл налаштувань, покопатися в сайті та спробувати виправити щось там. Чекаємо, коли адміністратор вирішить проблему, і через деякий час повторюємо спробу відкрити потрібну сторінку.
 2. Зв’язатися з техпідтримкою. Звісно, чудово, коли за сайтом стежать у режимі 24/7, але буває й так, що адміністратор просто був відсутній на місці і не знає, що сайт уже 2 години як «лежить».

Якщо вам конче потрібна сторінка, можна відкрити її збережену копію у пошуку гугла.

Як діяти, якщо помилка 500 з’явилася на вашому сайті

Треба бути підготовленим до такого та знати свою CMS, хостинг, останні зміни на сайті, встановлені плагіни або віджети і т.д.

Як би там не було, для будь-якого типу веб-ресурсу можна вжити комплекс універсальних дій. Оптимально буде проробити всі варіанти, щоб унеможливити джерела появи 500-ї помилки.

Подивіться, що у файлі .htaccess

У всіх сайтах на Apache при отриманні FTP-доступу можна побачити в кореневій папці файл .htaccess, який містить усі серверні налаштування.

Найчастіше сайти можуть функціонувати без нього. Тобто ви можете додати до імені файлу якийсь символ (наприклад, .htaccess 1) і потім знову зайти на проблемну сторінку.

Якщо все вантажиться нормально, проблема була саме у файлі. Отже, треба уважно переглянути його синтаксис: десь допущено помилку у символах. Якщо ви нещодавно вносили у файл зміни, спробуйте повернути його до попереднього стану.

Також у ряді випадків можна знайти рядок, який починається з Options і закоментувати за допомогою символу решітки — «#». Якщо не допомогло, коментуйте інші рядки у файлі, а потім по черзі знімайте «грати» — можливо, ви виявите помилковий запис.

Також справа може бути в розмежуванні прав доступу при зміні файлу. Хостер може заборонити зміну вмісту файлу. Треба завантажити файл на свій ПК і через Блокнот, Notepad++ або будь-який інший текстовий редактор змінити .htaccess і завантажити на сайт із заміною попередньої версії файлу.

Вивчіть лог помилок сервера

Якщо на своєму сайті ви щось недавно змінювали, це також могло спричинити 500 помилку. В цьому випадку потрібно йти в журнал сайту (він же — лог) і дивитися, чи є там записи про проблеми. Якщо ви виявите щось, можна спробувати повернути все перероблене на вихідні позиції.

У налаштуваннях хостингових провайдерів можна знайти інформацію про шляхи розміщення логів та про те, як отримати доступ до них.

Видаліть або вимкніть нещодавно встановлені плагіни або компоненти. Якщо у вас на сайті (WordPress — найяскравіший приклад) встановлено багато плагінів, вони можуть вступити в конфлікт і блокувати один одного. Таке може призвести до вже рідної помилки 500 та інших неприємностей.

Якщо ви днями встановили якийсь плагін або оновили один з наявних (а то й не один), потрібно послідовно деактивувати їх і перевірити, чи зникне помилка. Не виключено, що у вас з’являться помилки у функціональності сайту, але якщо при цьому зникне 500 Internal Server Error, справа в плагінах. Видаліть їх / оновіть / знайдіть або встановіть альтернативу.

Оптимізуйте скрипти

Якщо на сайті є скрипти, що виконуються, і вони почали ненормально довго виконуватися або вимагати більшу кількість ресурсів, треба подивитися їх вміст. Може бути просто банальне нагромадження коду, який потрібно очистити від сміття і тим самим досягти економії оперативної пам’яті та ресурсів процесора.

При використанні віртуального хостингу проблема нестачі ресурсів буває особливо актуальною. Такий тип хостингу фіксує обсяг пам’яті, що виділяється, щоб розділити свої обчислювальні ресурси між усіма користувачами реального сервера.

Рішенням буде блоковий поділ скрипта з перевіркою якості роботи кожного блоку. Вас має насторожити, якщо об’єми пам’яті, що запитуються, зростають і / або до сервера надходить надто багато викликів.

Збільште обсяг оперативної пам’яті сервера

Час на пару з інформаційними технологіями мчить далеко, а значить і оптимізовані скрипти можуть вимагати багато пам’яті. Якщо вам дуже важлива стабільність, треба просто вибрати дорожчий тариф, де сервер виділить вам у 2-3 рази більше пам’яті, ніж зараз. Також треба дивитися на опції тієї чи іншої тарифної пропозиції, щоб забрати по можливості те, що вам не потрібно.

Запитайте підтримку

Немає жодного хостера, що поважає себе, без потужної служби технічної підтримки. Є маса тематичних форумів, які по кісточках розбирають проблеми різних типів сайтів з різними адміністративними панелями.

Якщо підтримка все ж таки довго відповідає, можна подивитися потрібну гілку форуму: знайти там відповідь або ж поставити своє запитання.

Можна також запросити консультацію у приватних фахівців, але це коштуватиме грошей і не факт, що вони вирішать проблему з 500-ю помилкою.

Помилка сервера 500: що означає і коли вона виникає

Підсумки. 6 рекомендацій щодо виправлення 500 Server Internal Error

Нагадаємо, що п’ятисота помилка виникає із-за сервера, тобто проблему треба шукати та усувати не на власному ПК чи ноутбуці, а на веб-сервері.

Тим не менш, ви можете спробувати зробити ці кроки, щоб прискорити усунення помилки:

 1. Просто перезавантажте потрібну сторінку за допомогою клавіші F5 або клавіатури Ctrl-К. Також можна повторити введення адреси в рядок браузера (іноді це знімає проблему, тому що ви просто помилилися з його вмістом).
 2. Серверна помилка може бути оперативно усунена техпідтримкою. Деколи збійна сторінка спокійно завантажується вже за п’ять хвилин. Зверніться до представників ресурсу. Якщо там працюють відповідальні люди, вони напевно в курсі проблеми, що виникла, і намагаються її вирішити. Якщо ж не в курсі, ви можете стати «рятівником» і побічно сприяти відновленню працездатності сторінки. Якщо сайт весь пішов у 500 помилку, можна дізнатися власників сайту через спеціальний сервіс і спробувати написати їм електронною поштою або навіть зателефонувати.
 3. Зі сфери ecommerce: припустимо, ви оформляєте замовлення на маркетплейсі, а в цей час на сторінці з’являється 500 Internal Server Error. Якщо не зупинитися і продовжувати робити замовлення, може статися, що ви створите і підтвердите відразу кілька замовлень одного і того ж товару, причому всі вони будуть оплачені. Так, майже всі майданчики онлайн-торгівлі мають захист від транзакцій, що дублюються, але все ж потрібно мати подібне на увазі і не намагатися завершити замовлення, якщо така помилка виникла під час його здійснення.
 4. Проведіть чищення браузера. Справа в тому, що цільова сторінка може закешуватися і весь час віддавати 500 помилку. Звичайно, проблеми з боку сервера рідко пов’язані з кешуванням, але все ж таки варто скористатися вбудованим інструментарієм браузера для очищення кеша або спеціалізованим ПЗ типу CCleaner або Reg Organizer.
 5. Видаліть всі файли cookie. Іноді це також допомагає усунути неполадки, пов’язані з 500 помилкою. Це можна зробити за допомогою озвучених у попередньому пункті програм. Головне, щоб браузер було закрито. Після цього потрібно знову його відкрити та заново завантажити потрібну сторінку.
 6. Просто зачекайте деякий час, адже практично завжди справа не у вас. Можна також подивитися схожі на цільову сторінку, якщо це можливо.