Помилка 404 (Error 404 Not Found з англ. «не знайдено») — це помилка сервера, що означає відсутність запитаної для відображення сторінки на сервері, простими словами, це видалена або недоступна сторінка сайту.

Чому виникає помилка 404

Код помилки 404 означає, що клієнт успішно обмінявся даними із сервером, проте необхідні дані так і не було виявлено. Найчастіша причина помилки 404 — елементарне видалення сторінки.

Допустимо:

 • На сайті була сторінка з адресою site.com/page.
 • Через деякий час вона була видалена вебмайстром.
 • Тепер при спробі відкрити цю сторінку, користувач побачить повідомлення «Сторінку не знайдено». Або інші, цікавіші варіанти.
красива і функціональна сторінка 404

Сторінка може бути красивою та функціональною

 

Це найчастіший випадок появи 404 помилок на сайті. Але не єдиний. Ось деякі інші сценарії:

 • Помилка під час ручного введення URL-адреси. Якщо користувач вручну набирає адресу сторінки, ймовірність припуститися помилки дуже велика. Наприклад: facebok.com замість facebook.com
 • Некоректне перенаправлення. Для прискорення оптимізації сайту часто проводяться однотипні операції з великою кількістю сторінок. У таких змінах можуть змінюватися назви та адреси веб-сторінок, налаштовуватися некоректні перенаправлення. Якщо автоматично змінених сторінок дуже багато, то й стежити за коректністю всіх редиректів може бути складно. Наприклад: налаштовується глобальний редирект всього домену з HTTP на HTTPS.
 • Збій сервера. Цей варіант розумно перевіряти в останню чергу, оскільки він трапляється нечасто. Найпоширеніші причини збою сервера: фізичне відключення, втрата мережі, конфігураційний збій.

Що буде, якщо на сайті багато помилок 404 not found

Нічого хорошого точно не буде. Для користувача неіснуюча сторінка не становить жодних проблем. Він просто відкриє пошук і перейде на інший сайт, що попався.

Яким би способом користувач не відкривав видалене посилання (через закладки браузера, пряме введення URL, перехід за посиланнями) результат завжди однаковий – відкривається сторінка 404.

Набагато неприємніша помилка 404 для вебмайстра. Ось її основні небезпеки:

 • Технічні помилки. Велика кількість битих посилань може призвести до технічних проблем на сайті та утруднення індексації ПС.
 • Виключення з індексу. Незнайдена сторінка дуже швидко залишає індекс. Якщо така сторінка мала хороші позиції, з особистого досвіду скажу, що набрати їх повторно може бути дуже складно. Доступні рекомендації щодо роботи з 404 сторінкою від Google.

Як виправити помилку 404 користувачу

Відвідувач не може вплинути на 404 помилку прямим чином. Але може зробити це побічно:

 1. Зв’язатися з веб-майстром сайту. Необхідно повідомити вебмайстра про знайдене бите посилання.
 2. Чекати. Якщо сторінка була справді цінною, вебмастер рано чи пізно відновить її. Можливо, він просто не встиг налаштувати перенаправлення або додати оновлену версію контенту, тимчасово видаливши стару версію сторінки. Спробуйте оновити віддалену сторінку за кілька днів.
 3. Перевірити інтернет та підключення на своїй стороні. У деяких випадках помилка 404 з’являється через проблеми з підключенням на стороні користувача. Щоб підтвердити цей сценарій, відкрийте будь-яку іншу сторінку в Інтернеті. Якщо вона не відкрилася — це саме ваш випадок. Переконайтеся, що мережеве обладнання налаштоване коректно і вихід в інтернет є на вашому пристрої.

Як виправити помилку 404 вебмайстру

Тепер надамо рекомендації для вебмайстрів.

По-перше, необхідно регулярно моніторити биті посилання на своєму сайті. Для виконання цього завдання можна використовувати Google Search Consle.
По-друге: що робити далі? Після того, як биту сторінку знайдено — можна приступати до її «ремонту». Алгоритм дій такий:

 1. Ще раз перевірте правильність URL.
 2. Відновіть або додайте новий контент на сторінку з битою адресою.
 3. Опублікуйте сторінку.
 4. Альтернативне рішення — видалити сторінку з битим посиланням та дочекатися, поки ПС її виключать із пошукового індексу.

Можна також змінити адресу сторінки, щоб вона стала працюючою і призводила до відкриття існуючої сторінки. Або ще простіше: замість видаленої сторінки good.ua/blog/google-said створити нову сторінку з адресою good.ua/blog/google-said-new, наприклад.

Регулярно відстежуйте наявність помилок 404 сторінок на своєму сайті, щоб не зіткнутися із серйозними технічними проблемами у майбутньому.

Як покращити сторінку помилки 404

Основна частина користувачів при появі 404 сторінки відразу закривають сайт, так як не знаходять цікаву для них інформацію.
Але 404-а сторінка зовсім не обов’язково має бути сірою та несмачною. І ось тому доказ:

Креативна сторінка помилки 404

Що можна зробити із цим? Спробуйте налаштувати зовнішнє та функціональне втілення неіснуючої сторінки сайту.

Ось ще приклади, як можна покращити сторінку 404 помилок функціонально:

 1. Розмістіть одну або кілька швидких посилань на популярні сторінки.
 2. Опублікуйте форму пошуку на сайті.
 3. Розмістіть e-mail технічного спеціаліста/вебмайстра або техслужби сайту, щоб користувач міг написати туди під час знаходження битих посилань.
 4. Опублікуйте головну сторінку. Можливість повернутися на головну сторінку зменшить відсоток відмов.
 5. Розмістіть віджет із популярними запитаннями або популярними сторінками.