Хостинг — комерційна послуга розміщення сайту на сервері. Сервер хостингу — умовний комп’ютер, простір у мережі, де ви розміщуєте свій сайт. Такий комп’ютер знаходиться у дата-центрі. Сервер працює безперервно і за рахунок цього забезпечується доступ до сайту в будь-який час доби. А хостинг дає можливість цього доступу за гроші, надає потужності сервера.

Ось топ найкращих українських хостингових компаній:

Десятка найкращих хостингів Уркаїни за версією my-master.net.ua

Чи можна обійтися без хостингу?

Хостинг потрібен у будь-якому випадку, якщо ви бажаєте, щоб ваш сайт був доступний цілодобово для інших користувачів. Без хостингу сайт не може працювати в принципі.

Розгорнути хостинг можна і на домашньому комп’ютері, але таке рішення матиме низьку ефективність, адже в умовах квартири забезпечити безперебійну роботу сервера дуже складно: можуть бути перебої з постачанням електроенергії, аварійні ситуації в домашній мережі та інші проблеми.

Такий «підліжковий» хостинг як окреме явище залишився за часів становлення інтернету в країні. Тоді вартість оренди повноцінного сервера залишалася надто високою, і подібний варіант був вигіднішим для звичайного користувача. Сьогодні все змінилося: вартість оренди хостингу на найдоступніших тарифних планах починається від кількох гривень на добу.

Найчастіше під хостингом мається на увазі лише розміщення файлів на серверному комп’ютері. Але у кожного провайдера свої правила щодо додаткових послуг. В одного — це DNS та поштовий хостинг, в іншого провайдера вказані послуги вже входять до базового пакета і платити за них додатково не потрібно.

Як відбувається покупка хостингу

Загалом процес оформлення послуг хостингу однаковий у всіх провайдерів. Спочатку ви реєструєте обліковий запис на сайті хостинг-провайдера і надаєте йому необхідний набір даних: логін/пароль, адресу домену. А під час реєстрації домену — ПІБ, поштову адресу, паспортні дані. Потім оплачуєте необхідний варіант хостингу з необхідним пакетом послуг: це просто тарифний план. Хостинг надає дискову квоту на сервері, а далі можна приступати до розміщення свого сайту.

Налаштування послуг та самого сайту відбувається через панель керування хостингу.

Типи хостингів

Всі типи хостингів умовно можна поділити на п’ять видів (у порядку зменшення вартості оренди):

 • Простий або віртуальний хостинг.
 • Віртуальний сервер.
 • Виділений сервер.
 • Хмарний сервер.
 • Розміщення обладнання.

Серед усіх перерахованих варіантів активно використовується лише три типи: віртуальний хостинг, віртуальний сервер та звичайний сервер. Безкоштовний хостинг не можна рекомендувати навіть для простих проектів через його дуже низьку продуктивність, тому розглядати його докладно ми не будемо.

Простий, або віртуальний хостинг

Цей варіант передбачає стандартні можливості:

 • Відносно невеликий дисковий простір.
 • Можливість підключити від 1 до 7 доменів та встановити сертифікат безпеки;
 • Поштовий хостинг;
 • БД.

Віртуальний хостинг є ідеальним для невеликих контентних сайтів: блогів, лендингів, сайтів-«візиток». Вартість початкових тарифів на віртуальний хостинг у всіх провайдерів своя.

Віртуальний хостинг – найбільш бюджетне рішення для розміщення сайту у всіх випадках, коли не потрібно адмініструвати сервер. Це ідеальний варіант для запуску першого проекту, експериментів та початку роботи з сайтом.

Віртуальний хостинг передбачає розрахунок статичного навантаження для кожного облікового запису. Перевищувати ці ліміти не можна, інакше сайт можуть вимкнути.

Віртуальний сервер

Віртуальний виділений сервер іноді називають VDS (від англ. Virtual Dedicated Server) або VPS (Virtual Private Server).

Цей варіант відрізняється від віртуального хостингу можливістю кастомізації сервера: ви самостійно визначаєте необхідну кількість оперативної пам’яті, частоту процесора та кількість його ядер. Можна регулювати як дискову квоту, так і налаштовувати тип накопичувача. Віртуальний сервер еквівалентний справжньому фізичному серверу: він дозволяє налаштовувати операційну систему, встановлювати будь-яке програмне забезпечення, кастомізувати його необхідним вам чином.

З іншого боку, це певний обсяг ресурсів фізичного сервера. На кожній фізичній машині в дата-центрі резервуються кілька «ділянок», які надалі віддаються під використання віртуальних серверів.

Віртуальний сервер — універсальний варіант більшості сайтів, особливо якщо виникла потреба в кастомізації сервера з можливістю вибору конкретного устаткування.

При його виборі звертайте увагу на можливість безлімітних бекапів (добре якщо резервні копії будуть безкоштовними), наявність root-доступу (повні права, включаючи зміну системних налаштувань), підтримку необхідних вам технологій.

Обов’язково дивіться на покоління процесорів і оцінюйте тактову частоту. Покоління процесора має бути останнім. Добре, якщо тарифікація буде подобовою.

Виділений сервер

Виділений сервер, він же dedicated – варіант для масштабних проектів – сайтів та додатків із дуже великим трафіком. Використовується, коли потрібно гарантувати найвищу захищеність хостингу та максимально виключити вразливість, включаючи вторгнення ззовні.

Перевага виділеного сервера в тому, що ви самі підбираєте необхідну кількість ядер та потоків, тип накопичувача та його обсяг, кількість та обсяг модулів оперативної пам’яті. Адміністрацію можна доручити самому провайдеру або взяти його під свій контроль.

Здавалося б, все те саме, як і у випадку з віртуальним сервером. Однак останнє має одну кардинальну відмінність: фізична машина закріплюється виключно за вами. Ви стаєте її повноправним господарем і ні з ким її не поділяєте.

Виділений сервер вимагає особливого відношення з погляду кастомізації та технічного обслуговування. У вашій компанії повинні бути штатні співробітники з відповідними знаннями або доведеться доручити адміністрування самому хостингу.

Хмарний сервер

«Хмару» багато хто плутає з віртуальним сервером. Вони дійсно схожі при поверхневому розгляді, і хмарний сервер можна розглядати як повноцінну заміну віртуальному.

Але на практиці це не так. Хмарний сервер відрізняється від віртуального сервера нічим не обмеженою продуктивністю. Це масштабована група відразу з кількох високопродуктивних серверів. Її обчислювальні ресурси практично не обмежені, чого не скажеш про віртуальний сервер, де ресурси обмежені можливостями фізичної машини.

Різниця між хмарним та віртуальним сервером повною мірою проявляється, коли справа доходить до оплати послуг.

Як ми вже зрозуміли, оплата віртуального сервера відбувається за тарифом, який користувач вибирає заздалегідь. Хмарний сервер оплачується виключно за обчислювальні ресурси, які використовував користувач.

Цей тип хостингу буде актуальним для сайтів та додатків з нерегулярним, але серйозним навантаженням. Наприклад, ваша компанія реалізує товари сезонного попиту і особливо великий трафік ваш сайт отримує, скажімо, влітку.

Взимку трафік мінімальний, і можливостей віртуального хостингу вам поки що більш ніж вистачає. Але під піковими навантаженнями сервер може зупинити обслуговування вашого сайту, адже початковий тариф віртуального хостингу просто не розрахований на таке навантаження. Щоб сайт був доступний завжди і його не відключали, краще заздалегідь подумати про пікове навантаження. В цьому випадку оптимальним варіантом може стати саме хмарний сервер. Ви економите бюджет, а коли піде трафік — оплачуєте тільки реальне навантаження.

Ще один варіант використання: ваш поточний хостинг просто впав і сайт недоступний. Вам потрібно якнайшвидше відновити роботу сайту і займатися налаштуванням сервера — просто ніколи. В цьому випадку хмарний хостинг буде більш ніж виправданий: ви зможете швидко відновити роботу сайту та вже потім підготуватися до перенесення сайту на необхідний варіант хостингу та налаштувати сервер.

Розміщення обладнання або колокейшн

Деякі провайдери надають послугу розміщення обладнання у власному дата-центрі. Цей варіант актуальний, якщо у вас є власні серверні збирання, концентратори, маршрутизатори та інше обладнання.

Що таке хостинг сайту: як вибрати хостинг у 2023 році

Типи хостингів за сценарієм використання

Ще хостинги розрізняються за типами призначення. Найпоширенішими є:

 • Ігрові хостинги.
 • Файлові хостинги.
 • DNS хостинги.
 • Поштові хостинги.

Ігровий хостинг

Цей вид хостингу представляє собою класичний VPS, але з однією важливою відмінністю: його панель управління кастомізована під потреби будь-якої гри. Крім того, відрізняється і програмне забезпечення самого сервера, адже у кожної гри свої особливості та власні вимоги до продуктивності машини. Зазвичай ігровий хостинг оплачується за слоти — і це бюджетний сценарій. Але є хостинги, які передбачають оплату за спожиті ресурси.

Файловий хостинг

Це класичний «файлообмінник», бум популярності яких припав на 2010-2015 роки. Файловий хостинг дає користувачеві можливість завантажити файл у власне сховище, але з певним лімітом за розміром, інші користувачі можуть завантажити цей файл за допомогою посилання.

DNS-хостинг

Це не класичний хостинг, а специфічна послуга для кастомізації DNS-зон та подальшого налаштування таких серверів. Більшість хостинг-провайдерів дозволяють управляти DNS-записами сервера безкоштовно.

Поштовий хостинг

Поштові сервери сьогодні передбачені абсолютно у всіх хостинг-провайдерів — достатньо сплатити початковий тариф віртуального хостингу. Цей варіант буде більш ніж достатньо, якщо ви не збираєтеся займатися розсилками. Але якщо розсилки для вашого сайту є важливим каналом отримання трафіку, якщо ваш магазин регулярно надсилає платіжні документи своїм клієнтам, то можливостей вбудованого поштового хостингу може бути недостатньо. У цьому випадку дивіться, які варіанти пропонує вибраний вами провайдер.

Самостійний поштовий хостинг ідеальний для компаній, оскільки розсилки для них є важливим елементом роботи. При виборі звертайте увагу на ліміти кількості поштових скриньок, наявність вбудованого антиспам-фільтра.

Обов’язково перевірте, чи можна синхронізувати пошту на різних типах пристроїв.

Висновок

Наведемо список найпоширеніших сценаріїв та варіантів хостингу з урахуванням співвідношення вартості ресурсів/виробників для обраного завдання:

 1. Невеликий контентний сайт із трафіком від 1 до 10 тисяч осіб на добу – віртуальний хостинг.
 2. Виникає потреба зберігати серйозні обсяги даних (від 600 ГБ і більше) – фізичний сервер.
 3. Планується, що сайт створюватиме постійне та високе навантаження на серверні процесори — хмарний сервер або виділений.
 4. Потрібно багато оперативної пам’яті — хмарний сервер або виділений.
 5. Потрібні сучасні CPU з високочастотними ядрами — VPS.
 6. Потрібен максимальний захист від хакерської активності, включаючи DDoS-атаки, потрібно забезпечити безпеку даних, що передаються, і відсутність уразливостей — виділений сервер або VPS.
 7. Потрібна настройка ОС, встановлення стороннього програмного забезпечення, інша кастомізація сервера — віртуальний сервер.
 8. Сайт або програма має серйозний трафік. Потрібно кастомізувати серверне обладнання, включаючи підбір процесора та оперативної пам’яті. Потрібне повне адміністрування серверної машини — виділений сервер.