Пам’ятаєте цей мем? Тепер він має власника. Дівчинка на фото – Зоуї Рот – продала NFT мема зі своїм обличчям за 470 000 доларів.

Мем дівчинка-катастрофа

Ну що, не чекали?

Ще приклад: у грі CryptoKitties продаються віртуальні криптокотики як NFT. У кожного кота є свій унікальний номер, 256-бітна ДНК та свої ознаки: колір, око, наявність одягу тощо.

Що це за загадкова абревіатура, як заробити на NFT, чи великі ризики — розповімо в нашій статті.

Що таке NFT простими словами?

NFT (Non-fungible token) — це незамінний токен, який “прив’язаний” до єдиного об’єкта, цим об’єктом може бути: фотографія, картина, гіфка, відео, музичний трек, персонаж у грі і т.п. цифровий контент.

Простими словами NFT – це унікальний токен, він як цифровий запис у реєстрі блокчейну, який дає вам права на володіння унікальним об’єктом цифрового простору. Все одно, що запис у ЄДРН про право власності на квартиру. Зберігається цей документ у криптогаманці користувача, як і інша криптовалюта.

Поки що складно. Покажете приклади NFT?

У NFT можна перетворити будь-який унікальний об’єкт. Причому неважливо, «Мона Ліза» чи це малюнок нікому не відомого Петрика П’яточкіна — технологія однакова. Але зрозуміло, Петриковий малюнок особливо нікому не потрібен: ним може зацікавитися лише парочка його друзів, але це неточно. Тому зазвичай у NFT переводять об’єкти, що мають цінність, інакше сенсу просто немає.

Розкажемо на прикладах.

 • Гравець Dota 2 купив рідкісного рожевого пса, який приносить у грі потрібні предмети, за 38 000 доларів.
 • Вокаліст Linkin Park Майк Шинода створив NFT зі своїх музичних творів та продав за 30 000 доларів.
 • Фанат покемона Пікачу купив NFT колекційної картки із зображенням цього персонажа за 250 000 доларів.
 • Глава Twitter Джек Дорсі продав свій перший твіт (пост у Twitter) у NFT за 2,5 млн доларів.
 • Картину Бенксі “Morons (White)” купили за 100 000 доларів і перевели до NFT. А потім спалили… Натурально спалили, але картина перестала існувати лише у фізичному втіленні! У цифровому вигляді вона живе, її токен має власника.
 • Найдорожчий NFT — колаж «Щодня: перші 5000 днів» було продано більш ніж за 69 млн доларів!

Хммм… А авторське право також перейшло покупцям?

Ні, вони купили тільки сам токен та певні права на нього, які закріплені у договорі, але авторами об’єкта не стали. Рожевий пес, як і раніше, належить Dota 2, Майк Шинода залишається автором своїх пісень, а Джек Дорсі — свого твіту. Виняток становлять випадки, коли авторські права передаються разом із продажем NFT і це відображено у договорі.

Зазвичай покупці отримують обмежені права: наприклад, власник NFT рожевого пса може користуватися ним у грі, власник NFT Майк Шинода – слухати треки хоч до посиніння, власник NFT твіту – розміщувати його в інтернеті, наприклад, на своїй сторінці у соцмережі. Також вони можуть продавати свої токени іншим людям.

Чекайте, але все це можна знайти в інтернеті безкоштовно!

Репродукції картин також можна подивитися в інтернеті, але колекціонери все одно купують оригінали. Так і NFT: якщо ви купите, наприклад, токен відомого мема, він все одно продовжить гуляти інтернетом, але його фактичним власником будете ви. Це питання престижу та приналежності до мистецтва: багатьом подобається володіти саме оригіналом.

А якщо я звичайна людина? Для чого мені NFT?

Звичайним користувачам навряд чи варто розглядати NFT як поле інвестицій. Але, звісно, якщо дуже хочеться, то можна.

Здебільшого NFT потрібен творчим особам: музикантам, художникам, авторам унікальних фотографій, розробникам сайтів, щоб оцифрувати свої роботи, закріпити авторські права та убезпечити себе від крадіжки даних. Та ще й заробити на своїй творчості.

Також NFT потрібні поціновувачам мистецтва, колекціонерам — усім, кому важливо саме мати унікальні об’єкти, нехай і в цифровому вигляді. Зважаючи на те, за які суми купуються NFT, колекціонери грошей не шкодують.

Допустимо, я автор. Як створити та продати NFT?

 1. Заведіть криптогаманець у системі Ethereum.
 2. Зареєструйтесь на платформах, які працюють із NFT: OpenSea, Rarible, Mintable. На цих майданчиках можна створити NFT, так і продати його. Такі ось віртуальні маркетплейс.
 3. Створіть там свою колекцію.
 4. Створіть файл із цифровим об’єктом: фото, відео, аудіо тощо.
 5. Додайте його до колекції.
 6. Натисніть кнопку Create.

Все, ваш токен створено! Залишилося дочекатися верифікації, натиснути кнопку «Sell» і чекати, поки їм зацікавляться покупці. Коли покупка відбудеться, гроші відправляться на ваш гаманець.

Що таке NFT і як на цьому заробити

Допустимо, я колекціонер. Як мені купити NFT?

Також заводимо гаманець, йдемо на вищеперелічені майданчики і вибираємо токени.

Можна купити NFT за заявленою ціною, можна взяти участь в аукціоні. У першому випадку гроші одразу спишуться з вашого криптогаманця, у другому — також, якщо ваша ставка буде найвищою. Принцип той самий, що і на звичайному аукціоні.

На різних майданчиках діють різні правила та комісії як для продавців, так і для покупців. Докладніше зупинятися ми в цій статті не будемо.

Чи є ризики NFT? Наскільки серйозні?

А ось це болюче питання. Коротко — є, і серйозні.

 1. Щоб купувати та продавати токени, потрібно спочатку прокачати теоретичну базу: розібратися у всій цій криптовалюті та блокчейні. Власне це стосується будь-якого виду просування.
 2. Криптовалюта має свій курс, який відрізняється підвищеною волатильністю. У цьому також треба розібратися, щоб відрізняти халвінг від халви.
 3. NFT поки що не регулюється правом, і це багатьох лякає. Право власності на токени не регулюються законодавством, тобто власник юридичних прав не має.
 4. Якщо правового регулювання немає, фінансові регулятори можуть визначити статус NFT як цінних паперів. За останніми новинами, Комісія з цінних паперів і бірж США якраз почала вивчати ринок NFT щодо порушення закону про цінні папери.

Якщо я ризикну, що буде з NFT у наступному році?

Експерти називають головні тренди:

 1. Ще більший вихід NFT у невіртуальний простір. Незамінні токени будуть популярні в нішах віртуальної нерухомості, квитків, навіть одягу та аксесуарів.
 2. NFT як перепустка у місця «не всім». Наприклад, вже зараз є токени із зображенням мавп, які є своєрідною перепусткою до закритого яхтового клубу.
 3. Збільшення продажів NFT на спортивному ринку — за прогнозами, кількість транзакцій складе понад 2 млрд. доларів. Продаватимуться і купуватимуться картки гравців, а також відеоролики спортивних подій.
 4. Збільшення продажів фанатських токенів.
 5. Збільшення вартості NFT минулих років. Наприклад, проект 2017–2018 рр. CryptoPunks став дуже популярним у 2021 році.