URL (url адреса) — це абревіатура, яка розшифровується як Uniform Resource Locator, або уніфікований локатор ресурсу, тобто адреса сайту розміщеного у мережі Інтернет.

url-адреса документа

Що таке URL

Спочатку уніфікований ідентифікатор використовувався для того, щоб показати шлях розміщення файлів у Інтернеті, а зараз застосовується для позначення любого інтернет-ресурсу: сайту, веб-сторінки чи будь-якого файлу (документа, зображення, аудіозапису, відео).

URL — це посилання, яке відображається в адресному рядку браузера. Його можна отримати, якщо виділити посилання. Для цього потрібно встановити курсор в адресний рядок, натиснути праву кнопку миші і вибрати з меню «Копіювати».

Якщо вам необхідно скопіювати адресу картинки, потрібно натиснути на неї правою кнопкою миші і в меню вибрати пункт «Копіювати адресу зображення». Щоб отримати адресу файлу, знову викликаємо меню, що випадає, і вибираємо пункт «Копіювати адресу посилання».

У кожному описаному випадку лінк копіюється в оперативну пам’ять комп’ютера і потім його можна вставити в месенджер, вікно повідомлень соціальної мережі, документ або інший браузер.

З чого складається URL-адреса

Початок адреси (1) – це протокол http або https. У Google Chrome він не відображається і з’являється лише за кліком лівої кнопки миші в адресному рядку. Тим часом покажчик може починатися не з протоколів передачі гіпертексту, а з наступних:

 • FTP. Після введення адреси з’явиться файловий сервер. Можливо буде потрібна авторизація, тобто введення користувача логіну та пароля.
 • Mailto. В результаті введення адреси буде виконано команду надсилання електронного листа на певний email. Звичайно, найкраще для цих цілей використати поштовий клієнт.
 • File. Ви можете подивитися у браузері файл із комп’ютера.

Наступною частиною URL є доменне ім’я сайту (2), рідше його IP. Завершує адресу шлях до сторінки (3), де будуть папки та підпапки та який містить назву цієї сторінки. Крім того, URL може мати у своєму складі параметри, що йдуть після знака “?” та розділяються іншими символами.

Види URL

Статичний URL

Це постійна адреса, яка залишається такою самою протягом усього часу існування аж до моменту внесення зміни з боку вебмайстра або власника сайту. Адреса не містить у своєму складі жодних додаткових параметрів: https://proseo.kiev.ua/favikon-dlia-sajtu-shcho-tse-i-iak-joho-zrobyty/.

Динамічний URL

Такий покажчик формується в результаті запиту користувача і має у складі роздільники типу “&”, “=”, “?”, після яких йдуть додаткові параметри конкретної сторінки. Вони генеруються, коли користувач інтернет-магазину застосовує фільтри товарів, сортує їх за рейтингом чи ціною, щось шукає на сайті.

З позицій пошукової оптимізації краще використовувати статичні урли, тому що динамічні мають ряд об’єктивних мінусів:

 • дуже велика довжина, внаслідок чого вони ріжуться при копіюванні і не влазять у пошуковий рядок браузера;
 • складні або взагалі неможливі для запам’ятовування та не дозволяють зрозуміти, що буде відображено на сторінці після переходу за посиланням;
 • нижчий рівень клікабельності;
  у динамічних урлах не індексуються ключові фрази.

Формати URL

Транслітеровані URL

Вебмайстри повсюдно використовують транслітерацію. Будь-яка людина прочитає таку адресу і зрозуміє, який вміст буде на відповідній сторінці.

Google визначає у цих урлах ключові фрази, а це позитивно впливає на пошукове просування. Крім того, транслітерація структурує сайт: ми можемо легко потрапити на головну сторінку блогу, просто стерши частину під назвою статті.

Латинські URL

Латинські урли – це адреси з перекладом англійською мовою. Замість “/роботи/” буде “/works/” або “/portfolio/”, замість “/послуги/” – “/services/”. В основному латиниця використовується для показу урлів категорій товарів або рубрик блогу. Цей формат покажчиків без проблем упізнається користувачами та добре індексується роботами пошукових систем.

Кириличні URL

Логічно, що такі покажчики використовуються в кириличних доменах та коротких адресах.

З їх плюсів можна виділити:

 • простота запам’ятовування (рідна мова, зрештою!);
 • велика кількість вільних адрес, тому що кириличні домени досі залишаються не настільки
 • використовуваними, як латинські;
 • використання в урлі ключових фраз.

Але не все так гладко. У кириличних покажчиків є великий мінус. Коли ви копіюєте таку адресу, щоб вставити її у вікно текстового редактора або месенджера, то з’являються незрозумілі символи. Для прикладу, ось адреса на статтю про книги у Вікіпедії: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B0.

На жаль, але запис URL-адрес містить фіксований набір символів, куди кириличні не включені. У зв’язку з цим всі кирилиці шифруються, але посилання залишається працездатним.

Також із недоліків таких урлів можна назвати труднощі розуміння та запам’ятовування з боку зарубіжних користувачів. Кириличні також важко сприймаються роботами пошукових систем, і їх обов’язково потрібно переводити у вигляд легкий для читання.

ЧПУ або людино-зрозумілі урли

У рекомендаціях Google є вказівка на те, що на сайтах потрібно використовувати зрозумілі для користувачів адреси, щоб і люди, і машини розуміли, що містить та чи інша сторінка.

Наприклад, за адресою https://site.com.ua/viewpage.php?category_id=12 мало що зрозуміло, зате https://site.com.ua/portfolio відразу ж говорить нам про те, що на сторінці знаходяться приклади робіт компанії чи приватного фахівця.

Користувачі можуть оцінити контент сторінки ще до переходу за посиланням, а також:

 1. Скопіювати та надіслати адресу зацікавленим особам – і письмово, і усно.
 2. Подібні покажчики легко «наситити» ключовими фразами.
 3. ЧПУ без проблем запам’ятовуються та асоціюються зі зрозумілими об’єктами, явищами чи предметами.
 4. Дають прискорену навігацію сайтом. Користувач може видалити частину адреси вручну і опинитися в потрібному розділі. У результаті розвантажується пошук сайту.

Є низка правил побудови ЧПУ на своєму сайті:

 • Застосовувати транслітерацію за узгодженим заздалегідь принципом.
 • Замінювати всі пропуски та пунктуаційні знаки на дефіси або нижній прочерк. Якщо такі символи здвоєні, робити замість них один.
 • Прибирати на початку та наприкінці урла символ «-».
 • Писати лише малими літерами.
 • По можливості робити короткі урли, щоби потім не довелося використовувати програми-скорочатори посилань.

Як зробити хороший URL

 1. У коректному ідентифікаторі в обов’язковому порядку повинні бути ключові слова, тому що це один з факторів ранжування пошукових систем. Але якщо перенасичувати ними адресу, це буде розцінено не інакше як спам, і сайт може втратити позиції у видачі.
 2. Налаштувати короткі урли довжиною максимум 4–5 слів і максимальною довжиною 80 символів, щоб SERP показав адресу повністю, без обрізки в потрібному місці.
 3. Вкладеність конкретної сторінки або розділу сайту буде прямо пропорційною довжині урла. У зв’язку із цим часом доводиться виключати з урла назви рубрик блогу чи категорій.
 4. Легше просувати латинські домени, ніж кириличні, тому краще відразу ж налаштовувати латинські урли.
 5. Слова в урлі краще поділяти не нижнім підкресленням, а дефісом.
 6. Щоб виключити дублювання сторінок, необхідно налаштувати 301-й редирект.
 7. І, звичайно ж, потрібно завжди налаштовувати ЧПУ, тому що ви робите сайти насамперед для людей — ваших передплатників, читачів, покупців і навіть шанувальників таланту.